środa, 28 czerwca 2023

Inwestycje ekologiczne w ROD

   Minął już rok od uruchomienia przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa projektu grantowego Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych".

Artykuł - "działkowiec" lipiec 2023 r.

   W tym czasie, aż 528 ROD pozostających w strukturach PZD otrzymało blisko 46 mln zł. Ogrody działkowe otrzymały wsparcie unijne m.in. na działania zwiększające powierzchnię zieleni, w tym zakładanie zielonych ekranów ograniczających hałas i zanieczyszczenie powietrza.

   Wsparciem objęte zostały również działania poprawiające stan zieleni oraz warunki jej utrzymania, w tym wykorzystanie wody opadowej i sprzyjanie owadom zapylającym, a także innym zwierzętom ważnym dla roślin i środowiska.

W ramach projektu grantowe ogrody działkowe zrealizowały blisko 2 tysiące inwestycji ekologicznych. Największą popularnością cieszyły się zadania związane z tworzeniem zielonej infrastruktury. Ogrody dokonały nasadzeń m.in. roślin miododajnych i roślinności wieloletniej odstraszającej komary i kleszcze. Tworzyły nową i odnawiały już istniejącą zieleń, w tym drzewa, krzewy, klomby i żywopłoty. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się inwestycje związane z tworzeniem tzw. zielonych ścian, które pochłaniają dwutlenek węgla, przyczyniają się do zatrzymania zanieczyszczenia, a przy tym stają się schronieniem dla owadów. Są też znakomitym pochłaniaczem hałasu.         Działkowcy nie zapomnieli również o ptakach i owadach, tworząc warunki sprzyjające ich ochronie i rozwojowi, m.in. zakładali karmniki i budki lęgowe dla ptaków, hotele dla owadów, a także pasieki.

   Działkowcy wiedzą, że zatrzymywanie i zagospodarowanie deszczówki to dobry sposób na zapobieganie suszy, dlatego w ramach inwestycji ekologicznych ogrody zdecydowały się na zabezpieczenie wody opadowej, w tym zakup zbiorników na wodę i systemu rozprowadzającego. Zapewnienie materiałów do naturalnego nawożenia, np. poprzez zakup rębaków i stworzenie miejsca składowania kompostu w celu wykorzystania na terenie ogólnym ROD, to kolejne inwestycje cieszące się dużym zainteresowaniem.

   Ogrody doceniają możliwość ściółkowania, ograniczając tak wyparowanie wody i zmniejszając nagrzewanie się gleby. Powoli rozkładające się zrębki dostarczają próchnicy, ułatwiają pielęgnację roślin i poprawiają estetykę ogrodu.

  Dzięki otrzymanemu wsparciu ogrody miały możliwość przeprowadzenia akcji informacyjno-edukacyjnej, zachęcającej m.in. do kompostowania. Zaplanowano przeprowadzenie festynów edukacyjnych integrujących społeczność lokalną, zachęcających do kompostowania. Stworzono ścieżki edukacyjne wyposażone w tematyczne tablice. Działania te szczególnie cieszą młodych użytkowników działek, w tym szkoły i przedszkola, które korzystają z zielonych lekcji w plenerze. Na tablicach informacyjnych, których założenie możliwe było dzięki grantom, wiszą plakaty informacyjne i promocyjne, które zgodnie z regulaminem programu, opatrzone są znakami instytucji finansujących konkurs.

   Z dnia na dzień przybywa ogrodów, które zrealizowały inwestycje w całości, a wiele przedsięwzięć jeszcze jest w toku. Kwota, jaką otrzymały rodzinne ogrody działkowe na realizację inwestycji ekologicznych, to ponad 31 mln złotych.

   Dzięki tym środkom widać, że krajobraz ogrodów działkowych zmienia się, a wszystkie inwestycje podjęte w ramach projektu, wpisują się w osiągnięcie celu, jakim jest ochrona miejskiego środowiska adaptacja do zmian klimatu. Pozyskana praktyka i doświadczenie dobrze rokują na przyszłość, gdyż są już nowe pomysły i chętni na realizację nowych przedsięwzięć.

A. Grunt-Mejerl



,,Likwidacja" użytkowania wieczystego nie dotyczy ROD

 PROCEDOWANA W SEJMIE NOWELIZACJA PRZEPISÓW DOTYCZĄCYCH UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO NIE WPŁYWA NA SYTUACJĘ OGRODÓW I DZIAŁKOWCÓW.


W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami. Opisując projekt niektóre media posługują się hasłem - ,,ustawa likwidująca użytkowanie wieczyste".


Jest to jednak daleko idące uproszczenie, wręcz pomyłka. Nowelizacja nie zakłada bowiem likwidacji instytucji użytkowania wieczystego. Projekt ma jedynie umożliwić pewnej kategorii WWW.DZIALKOWIEC.COM.PL podmiotów odpłatne nabycie własności gruntów, którymi obecnie władają jako użytkownicy wieczyści. Stawki opłat będą zróżnicowane w zależności od rozmaitych warunków, m.in. tego czy nieruchomość jest Skarbu Państwa, czy gminy; celu, na który jest wykorzystywana; rynkowej wartości gruntu. Opłaty będą uiszczane jednorazowo lub rozłożone na raty (do kilkudziesięciu lat). W przypadku rozłożenia na raty, kwota ma podlegać waloryzacji, o tzw. stopę referencyjną obecnie ok. 7-8%/r.


W kontekście ROD najważniejsza pozostaje jednak kwestia wyłączenia terenów ogrodów z działania ustawy.

Mianowicie, w dodawanym do ustawy o gospodarce nieruchomościami art. 198 g wskazano, że prawo zgłoszenia przez użytkownika wieczystego żądania sprzedaży nieruchomości nie przysługuje m.in.: w przypadku nieruchomości gruntowej niezabudowanej; gruntów położonych na terenie portów i przystani morskich; gruntu wykorzystywanego na prowadzenie

rodzinnego ogrodu działkowego.


Reasumując, ewentualne wejście w życie proponowanych przepisów w obecnym kształcie nie powinno wpłynąć na sytuację ogrodów i działkowców.


r.pr. B. Piech

LIPIEC 2023 17


Post zredagowano na podstawie publikacji zamieszczonej w czasopiśmie "działkowiec" w miesiącu lipiec 2023 r.


wtorek, 27 czerwca 2023

Odpady GABARYTOWE - ROD

 Dyspozytornia Główna MPO

Zgłoszenie nr: OD/23325/2023 | Zgłoszono 22.06.2023, ul. WODOCIĄGOWA B/N
Typ: Odpady komunalne - usługi dodatkowe
Rodzaj: odpady - gabaryty.

   W dniu 3 lipca będą odbierane odpady gabarytowe.
   Wystawiamy/układamy przed główną bramą wjazdową (strona zachodnia), w oznaczonym miejscu.
    Miejsce zostanie zaznaczone tymczasowo palikami i sznurkiem na 24 godziny przed odbiorem - NIEDZIELA - 2 lipca.

    - odpady wystawiamy tylko w dniu 2 lipca 2023 r.

    7:00 poniedziałek  - MPO zabiera odpady.
   
    - składamy w oznaczonym miejscu,
    - nie zastawiamy drogi dojazdowej,
    - odpady gabarytowe - info telefon : 503 123 525 ( bardzo proszę o SMS GABARYTY - oddzwonię ).


Do śmieci gabarytowych nie należą odpady poremontowe takie jak: spróchniałe deski, styropian, wełna mineralna, papa, farby i opakowania po nich, opony.






Lista odpadów wielkogabarytowych

Wielkogabarytowe odpady to na przykład:

  • stare meble – m.in. szafy, łóżka, kredensy, biurka, krzesła,
  • wyroby tapicerskie - m.in. fotele, wersalki, pufy,
  • skrzydło drzwi lub okna (bez futryny, ościeżnic, parapetów),
  • karnisze, deski do prasowania, duże lustra,
  • dywany, wykładziny, materace,
  • rowery, wózki dziecięce, zabawki dużych rozmiarów bez elektroniki, foteliki dziecięce,
  • meble ogrodowe, duże donice.
  • palety transportowe,
  • nieprzydatne elementy konstrukcji wyposażenia domowego drewniane, szklane, metalowe (szkło potłuczone składamy w innych pojemnikach),
   Jak masz wątpliwości ..... zadzwoń/wyślij SMS. 
   Następne terminy odbioru gabarytów zostaną ustalone w porozumieniu z naszymi działkowiczami. 

        Nie wyrzucamy spróchniałych elementów, opon !!!

     

piątek, 16 czerwca 2023

poniedziałek, 12 czerwca 2023

Zaległość za działkę NR 30

 W dniu dzisiejszym odzyskaliśmy ostatnią zaległość. Konto naszego ROD zostało uporządkowane.

  Działka NR 30 ma nowego dzierżawcę. 

  Rozpoczynamy starania o wyjaśnienie sprawy prawnych dotyczących działki NR 14. Aktualnie mamy dwie osoby chętne do zakupu powyższej działki. 

   Bardzo dziękujemy naszym działkowiczom ( działka nr 31) za pomoc w odzyskaniu zadłużenia.

     Zarząd ROD "Pod Brzozą".



sobota, 10 czerwca 2023

Grill - ROD "Pod Brzozą"

 Grillowanie na terenie ROD/Krakowa

  Sprawdź regulamin naszego miejsca.
  A co jeśli nie ma w nim ani zakazu, najprostszych zasad użytkowania,  informacji o miejscach przystosowanych do grilla i najważniejsze.

Czy można grillować na prawdziwym ogniu ?


  Wtedy warto zerknąć do  Kodeksem Wykroczeń, w którym znajdziemy następujący zapis:

  Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. (art 82 § 3. Kodeksu Wykroczeń).

  Warto również zapoznać się z komunikatem Straży Miejskiej w Krakowie, z którego wynika, że grillowanie nie jest zakazane – najważniejsze, aby stosować się do zasad zarządów terenów i nie zakłócać spokoju.

Uchwała antysmogowa a grille węglowe.

   Od 1 września 2019 na terenie Krakowa i okolic obowiązuje zakaz spalania paliw stałych, czyli przede wszystkim węgla i drewna.
  Czy to oznacza, że korzystanie z grilli węglowych w województwie małopolskim jest zabronione?

       Nie!

  Przepisy dotyczą przede wszystkim pieców, kominków oraz ciężkich grilli węglowych, działających w lokalach gastronomicznych całorocznie.

  Niestacjonarne grille węglowe, używane sezonowo są nadal dozwolone, ponieważ w rozumieniu przepisów nie są one instalacją. Wprowadzone ograniczenia nie dotyczą także rozpalania ognisk.

  Również przeczytaj przepisy przeciwpożarowe, m.in. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku.
Między innymi, w rozporządzeniu znajdziemy takie wskazanie - grill musi być pod stałym nadzorem i z daleka od przedmiotów łatwopalnych.

   Należysz do naszej społeczności i wyznaczyłeś na swojej działce miejsce, w którym możesz legalnie rozpalić grilla/ogień.
   Pamiętaj o tym, że nie jesteś sam – stosuj się do innych zapisów regulaminu użytkowania działki ROD i dbaj o środowisko. Dzięki ustawieniu grilla w wyznaczonym miejscu zapachy opiekanych dań nie powinny przeszkadzać innym, musisz również zadbać o to, by uczestnicy nie zachowywali się zbyt głośno. W końcu jesteś w miejscu Naszego Wspólnego ROD "Pod Brzozą", a wiele osób chce tutaj wypoczywać spokojnie i fajnie.

   Dodatkowe najważniejsze zasady, których musisz przestrzegać:
  * do rozpalania grilla węglowego stosuj wyłącznie odpowiednią rozpałkę – wysokiej jakości i nigdy nie stosuj do ich rozpalenia żadnych śmieci lub zielonych odpadów. Grozi za to mandatem w wysokości 500 zł.
   * opał. Zadbaj o drewno, brykiet lub węgiel drzewny wysokiej jakości. Postaraj się nie wytwarzać gęstego dymu.
   *  pamiętaj o tym, aby resztki dogasającego ogniska, węgla wrzucić do odpowiedniego pojemnika – jeśli nie masz go, to zabierz odpady ze sobą. Wrzucenie ich do kosza na śmieci stworzy zagrożenie pożarowe.
   *  posprzątaj wszystkie śmieci – pozbieraj wszystkie resztki jedzenia, butelki i puste opakowania do odpowiedniego pojemnika
   *  nigdy nie zostawiaj jedzenia dla dzikiej zwierzyny. ZAKAZ
   * nad rozpalonym grillem zawsze musi czuwać osoba dorosła. Nie zostawiaj ognia bez nadzoru.
   * Nie hałasuj – nie puszczaj muzyki, nie krzycz i zachowuj zasady nocnej ciszy w godzinach od 22:00 do 6:00.

      Podsumowanie.

   Przenośne grille, ruszty, rożna, z których korzysta się sezonowo, okazjonalnie, użytkowane przez mieszkańców w rozumieniu przepisów nie są instalacją. Nie podlegają  zatem przepisom uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego.

  Inaczej wygląda sytuacja z urządzeniami działającymi niezmiennie w tym samym miejscu oraz posadowionymi na stałe, tj. ciężkie grille ogrodowe. Takich urządzeń, w świetle zapisów uchwały sejmiku stosować nie można (uchwała antysmogowa dla Krakowa, przyjęta przez sejmik małopolski, obowiązuje od 1 września 2019 r).







czwartek, 8 czerwca 2023

Info z ostatniej chwili.

 Zapowiadałem że z naszych działek  ROD zostały przepędzone dzikie rodziny.

     Przykro mi pisać, ale nadal mamy dziką gromadę. Dzisiaj osobiście przepraszałem młode dziki w liczbie siedmiu. Mamy nie widziałem. Uwielbiają czereśnie. 

    Zdjęcie prezentuje wymiar naszej dziczyzny. 

  Sympatyczne, płochliwe, ale są cały czas zagrożeniem dla naszego ROD.


środa, 7 czerwca 2023

Komentarz na naszym blogu

 Myślę że jest bardzo potrzebny dla wiedzy naszych działkowiczów.


Nieznany skomentował(a) post "Regulamin "Pod Brzozą""
30 maj 2023
Plan Wzgórze Św. Bronisławy II

https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=46457

https://www.bip.krakow.pl/_inc/rada/uchwaly/shw_pdf.php?id=58223

https://www.bip.krakow.pl/zalaczniki/dokumenty/n/294834

Wycinek:

§ 27. 1. Wyznacza się tereny zieleni określając ich przeznaczenie pod ogrody działkowe i oznacza się
symbolami ZD.1 i ZD.2 .
2. Ustala się następujące zasady i warunki zagospodarowania wyznaczonych terenów:
1) zakaz lokalizacji obiektów budowlanych, za wyjątkiem obiektów dopuszczonych w pkt 2) oraz wskazanych
w § 12;
2) dopuszczenia:
a) lokalizacji altan i obiektów gospodarczych, związanych z przeznaczeniem terenów,
b) budowy i przebudowy urządzeń i sieci infrastruktury technicznej;
3) nakazy:
a) wszystkie podejmowane przedsięwzięcia muszą uwzględniać ustalenia zawarte w rozdziałach I i II ,
b) ustala się następujące warunki dla obiektów, o których mowa w pkt 2):
- łączna powierzchnia zabudowy altan i obiektów gospodarczych, o których mowa w pkt 2) nie może
przekraczać 25 m2 dla jednej działki ogrodu działkowego,
- maksymalna wysokość zabudowy dla budynków gospodarczych 5 m, z tym że nie dopuszcza się aby ta
wysokość była większa od długości budynku,
- maksymalna wysokość zabudowy dla altan 5 m w przypadku przy dachów spadzistych i 4 m w przypadku
dachów płaskich, z tym że nie dopuszcza się aby ta wysokość była większa od długości altan,
- wymagany szary kolor dachów.

Temat zostanie zweryfikowany w wydziale budownictwa i ochrony przyrody miasta Krakowa.  
Nadal obowiązuje nasz wewnętrzny regulamin.

Bieżące uwagi.

Decydujący głos w tej sprawie podejmuje kluczowych decyzji ustala Zebranie Walne Delegatów ROD "Pod  Brzozą" (33 ważne głosy ).

Uwaga !!!
Prawo budowlane wyraźnie precyzuje jaki obszar w metrach kwadratowych przypada na jeden domek działkowy - 500 M2 (dotyczy ogródków działkowych).
W przypadku altan i zabudowań gospodarczych nie na dokładnej interpretacji.
 Nasze działki mają pow. 250 m2. 

   Nasze obiekty są altanami, zabudowaniami gospodarczymi ?
    Również możemy się powołać na prawo zasiedzenia.

   Po dokładnej analizie rozbudowa jest ryzykiem związanym z decyzją wybudowanego obiektu. Uwaga dla naszych działkowców i przyszłych dzierżawców.

   O wszelkich korektach proszę informować Zarząd ROD.
 


   Zarząd ROD "Pod Brzozą".
 

Walne Zebranie

 W najbliższym terminie zostanie podana data Walnego Zebrania.

  Chcemy zaproponować kilka propozycji współpracy, przemyślanego zaangażowania Naszej niewielkiej społeczności ROD. 

  Przy niewielkiej aktywności i nakładzie pracy możemy stworzyć niepowtarzalną, przyrodniczą enklawę Krakowa. Wystarczy bieżące tematy podzielić pomiędzy 5 - 10 osób. 

   Jeden temat organizacyjny ROD, dla jednej osoby. To tylko kilka godzin w skali roku. 

   Każdy będzie ekspertem wybranej procedury ROD, obsługi Naszego ROD "Pod Brzozą" w wąskim zakresie.

   Liczymy na zrozumienie.



    Przykładowe tematy (propozycja do dyskusji).

           * Osoba odpowiedzialna za tematykę sprzedaży działek.

           * Osoba nadzorująca szkody łowieckie.

           * Osoba pilnująca zabudowy naszego ROD.

           * Osoba do kontaktów z Urzędem Miasta w sprawie drogi dojazdowej. Myślę że raz na dwa lata musimy wysłać pismo.

           * Osoba do rozmów telefonicznych, zagadnienia prawne z PZD.

           * Obsługa bloga. Aktualności.

           * Koordynacja dbania o zieleń na terenie Naszego ROD. Każdy z nas powinien dogląda/kosić kilka metrów kwadratowych alejki spacerowej. Takie zasady honorują wszyscy działkowcy na terenie Krakowa i całej Polski. 

           * Koordynacja wywozu śmieci.

           * Tematyka WC. Toy toy / szambo ?

           * ITP. 

   To tylko kilka propozycji i niewielki nakład pracy w skali roku.

   Mamy telefony, e-maile, możemy w szybki i zorganizowany sposób być razem.

     Zarząd ROD "Pod Brzozą".


inwestycji ROD

 W dniu dzisiejszym zostały dostarczone do Urzędu Miasta Krakowa uzupełniające dokumenty. Zarząd ROD zgodnie z zaleceniem Urzędu Miasta wykonał korektę finansów planowanej inwestycji. 


Czekamy na pozytywną odpowiedź.

Staramy się o dotację 30 999,50 PLN , plus nasze środki finansowe w wysokości 30% dotacji. 

Całość inwestycji - 44 285,00 pln 

    Zarząd ROD "Pod Brzozą".

piątek, 2 czerwca 2023

Prace porządkowe - ROD

 Porządkowanie parkingu, główne wejścia (strona zachodnią).

  Koszenie trawy.
   Bardzo dziękujemy działce nr 31 i 13 za utwardzenie/wyrównanie i koszenie pierwszej części parkingu.
          Zarząd ROD 


Aktualna informacja ROD

 

  Plaga dzików, dzikiej rodziny na terenie naszego ROD niszczyła  działki, ryła alejki ogródkowe, dewastowała ogrodzenie. 

  Systematyczna akcja przegonienia dzikiej zwierzyny przyniosła pozytywny efekt.

   Zagrożenie minęło. 

   Dziczyzna zmieniła lokalizację ..... !!!