Minął już rok od uruchomienia przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa projektu grantowego Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych".
W tym czasie, aż 528 ROD pozostających w strukturach PZD otrzymało blisko 46 mln zł. Ogrody działkowe otrzymały wsparcie unijne m.in. na działania zwiększające powierzchnię zieleni, w tym zakładanie zielonych ekranów ograniczających hałas i zanieczyszczenie powietrza.
Wsparciem objęte zostały również działania poprawiające stan zieleni oraz warunki jej utrzymania, w tym wykorzystanie wody opadowej i sprzyjanie owadom zapylającym, a także innym zwierzętom ważnym dla roślin i środowiska.
W ramach projektu grantowe ogrody działkowe zrealizowały blisko 2 tysiące inwestycji ekologicznych. Największą popularnością cieszyły się zadania związane z tworzeniem zielonej infrastruktury. Ogrody dokonały nasadzeń m.in. roślin miododajnych i roślinności wieloletniej odstraszającej komary i kleszcze. Tworzyły nową i odnawiały już istniejącą zieleń, w tym drzewa, krzewy, klomby i żywopłoty. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się inwestycje związane z tworzeniem tzw. zielonych ścian, które pochłaniają dwutlenek węgla, przyczyniają się do zatrzymania zanieczyszczenia, a przy tym stają się schronieniem dla owadów. Są też znakomitym pochłaniaczem hałasu. Działkowcy nie zapomnieli również o ptakach i owadach, tworząc warunki sprzyjające ich ochronie i rozwojowi, m.in. zakładali karmniki i budki lęgowe dla ptaków, hotele dla owadów, a także pasieki.
Działkowcy wiedzą, że zatrzymywanie i zagospodarowanie deszczówki to dobry sposób na zapobieganie suszy, dlatego w ramach inwestycji ekologicznych ogrody zdecydowały się na zabezpieczenie wody opadowej, w tym zakup zbiorników na wodę i systemu rozprowadzającego. Zapewnienie materiałów do naturalnego nawożenia, np. poprzez zakup rębaków i stworzenie miejsca składowania kompostu w celu wykorzystania na terenie ogólnym ROD, to kolejne inwestycje cieszące się dużym zainteresowaniem.
Ogrody doceniają możliwość ściółkowania, ograniczając tak wyparowanie wody i zmniejszając nagrzewanie się gleby. Powoli rozkładające się zrębki dostarczają próchnicy, ułatwiają pielęgnację roślin i poprawiają estetykę ogrodu.
Dzięki otrzymanemu wsparciu ogrody miały możliwość przeprowadzenia akcji informacyjno-edukacyjnej, zachęcającej m.in. do kompostowania. Zaplanowano przeprowadzenie festynów edukacyjnych integrujących społeczność lokalną, zachęcających do kompostowania. Stworzono ścieżki edukacyjne wyposażone w tematyczne tablice. Działania te szczególnie cieszą młodych użytkowników działek, w tym szkoły i przedszkola, które korzystają z zielonych lekcji w plenerze. Na tablicach informacyjnych, których założenie możliwe było dzięki grantom, wiszą plakaty informacyjne i promocyjne, które zgodnie z regulaminem programu, opatrzone są znakami instytucji finansujących konkurs.
Z dnia na dzień przybywa ogrodów, które zrealizowały inwestycje w całości, a wiele przedsięwzięć jeszcze jest w toku. Kwota, jaką otrzymały rodzinne ogrody działkowe na realizację inwestycji ekologicznych, to ponad 31 mln złotych.
Dzięki tym środkom widać, że krajobraz ogrodów działkowych zmienia się, a wszystkie inwestycje podjęte w ramach projektu, wpisują się w osiągnięcie celu, jakim jest ochrona miejskiego środowiska adaptacja do zmian klimatu. Pozyskana praktyka i doświadczenie dobrze rokują na przyszłość, gdyż są już nowe pomysły i chętni na realizację nowych przedsięwzięć.
A. Grunt-Mejerl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz