Historia ROD "Pod Brzozą"

 


Kiedy powstały pierwsze rodzinne ogródki działkowe w Europie?

         Dzisiaj jak i XIX wiecznej epoce industrialnej, w wyniku postępującej urbanizacji, nasiliła się tęsknota za zieloną trawą, działką, schronieniem przed zakurzonymi, zatłoczonymi i hałaśliwymi ulicami.

Kiedy?
         Odpowiedz nie jest prosta. Cofniemy się ponad 200 lat w stecz, możemy odszukać pierwsze wzmianki o najstarszych koncepcjach użyczania w bezpłatne i płatne użytkowanie niedużych areałów ziemi mieszkańcom miast i prowincji. Zielone ogródki najczęściej były użytkowane  pod uprawę warzyw, owoców, miały służyć poprawie warunków życia społeczności miejskiej poprzez zapewnienie im równowagi zdrowotnej, lepszego psychicznego samopoczucia i samowystarczalności żywieniowej, ale również miały poprawić codzienną dietę pracowników.
 
Rok 1809  - Anglia.
         Uważa się, że najstarsza koncepcja rodzinnego ogródka działkowego zrodziła się w Anglii. Wieś Great Somerford w hrabstwie Wiltshire na południu wioski przy Dauntsey Road. W roku 1809 wielebny Stephen Demainbray, który był również kapelanem króla Jerzego III , ofiarował biednym pracownikom swojej parafii 6 akrów ziemi w wieczne użytkowanie . Wszystko zostało potwierdzone zapisem parlamentu i ma ważność do dzisiaj.

Rok 1814 - Niemcy
            W Kappeln nad Schlei Pastor HF Chr. Schröder podzielił ziemię pasterską na działki i wydzierżawił ją zainteresowanym ogrodnikom.
Wprowadzono tak zwana Koncepcję Gardnera, cenę leasingu określono stałą stawkę pieniężną i powołano komitet nadzorujący. Tak narodził się pierwszy zwiastun niemieckiego Stowarzyszenia Ogrodników Działkowych.


Rok 1864  - Niemcy
          W Lipsku lekarz i pedagog Daniel Gottlob Moritz Schreber założył  stowarzyszenie działek i ogrodów działkowych w celu edukacji ludności i poprawy zdrowia publicznego. To nowatorska idea, która miała dać pracownikom możliwość wypoczynku zarówno poprzez uprawianie ogrodu, jak i cieszenie się zdrowym i spokojnym otoczeniem. Koncepcja w pełnym zakresie została dokończona i rozwinięta po trzech latach od śmierci Daniel Gottlob Moritz Schreber przez jego zięć Ernst Innozenz Hauschilda.


Rok 1889. - Francja.
        Francuskim założycielem ogrodów działkowych jest Félicie Hervieu, która opracowała podobne podejście jak powyżej, do poprawy zdrowia i integracji społeczności miejscowość  Sedan .


Rok 1897  - Polska
            Pierwsze w Polsce ROD założone zostały w Grudziądzu przez doktora Jana Jalkowskiego.

"Towarzystwo Naturalnego Sposobu życia"

Członkowie zrzeszenia mogli korzystać z tak zwanych "Kąpieli Słonecznych" w specjalnie do tego urządzonym ogrodzie. 


Rok 1918  - Polska.
            W momencie odzyskiwania niepodległości na ziemiach odrodzonej Polski istniało 18 ogródków działkowych/pracowniczych.
Obejmowały powierzchnie - 70,2 ha. Ilość działek - 2.064 działek.


Rok 1933  - Kraków
           Najstarszy w Krakowie Rodzinny Ogród Działkowy „Dębniki”. Lokalizację wyznaczono na nieużytkach obejmujących doły pocegielniane, stawy, moczary i bajora stopniowo zasypywane od roku 1926 popiołami i odpadami z miasta.


Rok 1939 - Polska
             Pod koniec II Rzeczypospolitej bilans ogrodnictwa działkowego był imponujący. Z 18 ogrodów, odziedziczonych po czasach zaborów, liczba ich wzrosła do 606. 

Łączna powierzchnia - 6455 ha.
Ilość działek - 49 097


Rok 1983 - Kraków.
  Powstanie ROD "Pod Brzozą".


Dzisiaj Polska.
Polsce obecnie jest około 4 970 rodzinnych ogrodów działkowych.
Liczba zagospodarowanych działek - 964 682 
Liczba osób korzystających
z ROD to około 4 mln ludzi.


Dzisiaj - Europa.
W Międzynarodowym Biurze Ogrodów Działkowych i Rodzinnych z siedzibą w Luksemburgu skupionych jest 15 narodowych związków, zrzeszonych blisko 3 mln działkowców.

PZD
Polski Związek Działkowców


Historia 
     ROD "Pod Brzozą".

    Rok założenia ogrodu 1983

*  Pierwszym Prezesem Naszego ROD zostaje wybrany  Stefan Jucha

*  Drugim Prezesem Naszego ROD zostaje wybrany Janusz Lenik

     Lata sprawowania funkcji Prezesa ROD "Pod Brzozą" -   1983 - 2022 roku.

https://rodpodbrzoza.blogspot.com/2023/10/wspomienie-o-prezesie-januszu-leniku.html


*   Kolejnym Prezesem Naszego ROD zostaje wybrany Mateusz Skrzybalski. 

      Lata sprawowania funkcji Prezesa ROD "Pod Brzozą" -   2022 - 2024 roku

Infrastruktura 

 Drewniane domki postawione w początkowych latach rozwoju ROD zostaly zaprojektowane przez znanego architekta -  Wojciecha Pietrzyka

Architekt miedzy innymi zaprojektował pierwszy kościół w Nowej Hucie na os. Dąbrowszczaków (dziś osiedle Przy Arce) potocznie nazywany ARKĄ. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz