Grillowanie na terenie ROD/Krakowa
Sprawdź regulamin naszego miejsca.
A co jeśli nie ma w nim ani zakazu, najprostszych zasad użytkowania, informacji o miejscach przystosowanych do grilla i najważniejsze.
Czy można grillować na prawdziwym ogniu ?
Wtedy warto zerknąć do Kodeksem Wykroczeń, w którym znajdziemy następujący zapis:
Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. (art 82 § 3. Kodeksu Wykroczeń).
Warto również zapoznać się z komunikatem Straży Miejskiej w Krakowie, z którego wynika, że grillowanie nie jest zakazane – najważniejsze, aby stosować się do zasad zarządów terenów i nie zakłócać spokoju.
Uchwała antysmogowa a grille węglowe.
Od 1 września 2019 na terenie Krakowa i okolic obowiązuje zakaz spalania paliw stałych, czyli przede wszystkim węgla i drewna.
Czy to oznacza, że korzystanie z grilli węglowych w województwie małopolskim jest zabronione?
Nie!
Przepisy dotyczą przede wszystkim pieców, kominków oraz ciężkich grilli węglowych, działających w lokalach gastronomicznych całorocznie.
Niestacjonarne grille węglowe, używane sezonowo są nadal dozwolone, ponieważ w rozumieniu przepisów nie są one instalacją. Wprowadzone ograniczenia nie dotyczą także rozpalania ognisk.
Również przeczytaj przepisy przeciwpożarowe, m.in. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku.
Między innymi, w rozporządzeniu znajdziemy takie wskazanie - grill musi być pod stałym nadzorem i z daleka od przedmiotów łatwopalnych.
Należysz do naszej społeczności i wyznaczyłeś na swojej działce miejsce, w którym możesz legalnie rozpalić grilla/ogień.
Pamiętaj o tym, że nie jesteś sam – stosuj się do innych zapisów regulaminu użytkowania działki ROD i dbaj o środowisko. Dzięki ustawieniu grilla w wyznaczonym miejscu zapachy opiekanych dań nie powinny przeszkadzać innym, musisz również zadbać o to, by uczestnicy nie zachowywali się zbyt głośno. W końcu jesteś w miejscu Naszego Wspólnego ROD "Pod Brzozą", a wiele osób chce tutaj wypoczywać spokojnie i fajnie.
Dodatkowe najważniejsze zasady, których musisz przestrzegać:
* do rozpalania grilla węglowego stosuj wyłącznie odpowiednią rozpałkę – wysokiej jakości i nigdy nie stosuj do ich rozpalenia żadnych śmieci lub zielonych odpadów. Grozi za to mandatem w wysokości 500 zł.
* opał. Zadbaj o drewno, brykiet lub węgiel drzewny wysokiej jakości. Postaraj się nie wytwarzać gęstego dymu.
* pamiętaj o tym, aby resztki dogasającego ogniska, węgla wrzucić do odpowiedniego pojemnika – jeśli nie masz go, to zabierz odpady ze sobą. Wrzucenie ich do kosza na śmieci stworzy zagrożenie pożarowe.
* posprzątaj wszystkie śmieci – pozbieraj wszystkie resztki jedzenia, butelki i puste opakowania do odpowiedniego pojemnika
* nigdy nie zostawiaj jedzenia dla dzikiej zwierzyny. ZAKAZ
* nad rozpalonym grillem zawsze musi czuwać osoba dorosła. Nie zostawiaj ognia bez nadzoru.
* Nie hałasuj – nie puszczaj muzyki, nie krzycz i zachowuj zasady nocnej ciszy w godzinach od 22:00 do 6:00.
Podsumowanie.
Przenośne grille, ruszty, rożna, z których korzysta się sezonowo, okazjonalnie, użytkowane przez mieszkańców w rozumieniu przepisów nie są instalacją. Nie podlegają zatem przepisom uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Inaczej wygląda sytuacja z urządzeniami działającymi niezmiennie w tym samym miejscu oraz posadowionymi na stałe, tj. ciężkie grille ogrodowe. Takich urządzeń, w świetle zapisów uchwały sejmiku stosować nie można (uchwała antysmogowa dla Krakowa, przyjęta przez sejmik małopolski, obowiązuje od 1 września 2019 r).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz