Wyrównywanie trawnika w odcinku pierwszego zejścia od strony północnej. Pierwsza brama wjazdowa.
email: zarzadpodbrzoza@gmail.com ..........,.... Święto Brzozowego Gaju - 19 kwietnia
środa, 22 lutego 2023
poniedziałek, 20 lutego 2023
PZŁ
W dniu 4 marca 2023 - Walne Zebranie Naszego ROD
Zostanie postawiony wniosek o rozstrzygnięcie kwestii zamieszkania dzików na naszej działce ROD "Pod Brzozą".
* Jakie podejmujemy działania ?
* W ostatnich dniach przeprowadziliśmy rozmowy telefoniczne z Urzędem Miasta Krakowa. Prośba o klatkę odłowną spotkała się z odmową. Od 2021 roku zaprzestano odławiania/relokacji dzików.
* Dalsze postępowanie z naszej strony. Skierowanie oficjalnego pisma do Prezydenta Miasta Krakowa o relokację dzików , lub podjecie bardziej drastycznych środków .
* Bardzo prosimy o komentarze, własne przemyślenia.
Polski Związek Łowiecki. Zarząd okręgowy Kraków .
Telefon: 12 634 25 34
piątek, 17 lutego 2023
Odstraszacz dzikich zwierząt
Propozycja:
Jak działa odstraszacz dzikich zwierząt STV 688?
Odstraszacz dzików w momencie wykrycia ruchu uruchamia stację radia FM oraz zaczyna wydawać efekty świetlne za pomocą wbudowanych dwóch diod LED. Połączenie nagłych, niespodziewanych dźwięków wraz z efektami świetlnymi jest wyjątkowo skuteczne w odstraszaniu dzikich zwierząt. Dzikie zwierzęta są z natury płochliwe, dosyć szybko oddalą się z terenu na którym odnotowały zagrożenie.
Dzika opowieść
Występują: niesympatycznie dzika rodzinka w składzie jedna locha i małolaty.
Chwilowe miejsce zamieszkania: ROD "Pod Brzozą".
W naszym pięknym brzozowym zagajniku,
od kilku lat zamieszkuje zdziczała leśna rodzina. Ryje trawniki, przekopuje uprawy, orze wszystko w poprzek i na dodatek w pionie . Normalnie totalna, okropna rekultywacja terenu. Niesympatycznie zdziczałe towarzystwo.
Ktoś powie, o dzika leśna natura, to mój las, moje miejsce do życia.
Tak i nie. Ja protestuje.
Wokół nas na Wzniesieniu Sikornik są kilometry, hektary wolnej przestrzeni. Nasz ogród nie jest miejscem dla takich zachowań. To mały skrawek wzniesienia w pobliżu Kopca Kościuszki, gdzie każdy z nas chce spokojnie spędzić chwilę na łonie przepięknej zieleni. Zdziczałe zachowanie w tym miejscu jest nienaturalne i oznajmiam eksmisja okropnego towarzystwa jest jedynym zdecydowanym krokiem.
Co zrobić z takim zachowaniem?
Na nasze szczęście, przeciwnik jest bardzo inteligentnym zwierzakiem. Wystarczy to wykorzystać na kilka sposobów. Systematyczne zniechęcanie, stresowa terapia, intensywna tresura czworonoga musi przynieść pozytywny skutek. Nauczyć, przerazić, pokazać dzikusowi że nasze ROD jest dla niego zagrożeniem. Prosty i najwłaściwszy sposób działania.
Propozycje:
* W 2022 roku rozpoczęliśmy prace budowlane - modernizacja ogrodzenia naszego ROD.
* Podczas wizji lokalnej Małopolskiego Departamentu Rolnictwa zaproponowano nam zainstalowanie w pobliżu legowiska klatki na dziki.
https://linia.com.pl/2017/10/26/klatki-dziki-zamiast-muru/
* Kolejnym sposobem jest pokrycie ogrodzenia zieloną siatką cieniującą.
* inne sposoby odstraszające dziczyznę.
czwartek, 16 lutego 2023
wtorek, 14 lutego 2023
Szkolenie Dla Nowych Działkowców
Okręgowa Zarząd Małopolski PZD w Krakowie
serdecznie zaprasza na zdalne szkolenia dla nowych działkowców, które odbędą się w dniach 25 stycznia i 26 stycznia 2023 roku od godziny 16:00.
Tematyka:
1. Prawo w PZD
2. Warzywa i zioła na działce w ROD
3. Podstawy projektowania oraz dobór roślin ozdobnych na działkach pod względem właściwości sensorycznych.
4. Owoce z własnej działki od wiosny do jesieni
Celem zapisania się na szkolenie nowi działkowcy z Okręgu Małopolskiego PZD w Krakowie proszeni są o wysłanie mailem imienia i nazwiska oraz nazwy ROD, w którym użytkują działkę, na adres: instruktor@malopolski.pzd.pl
Dalsze informacje zostaną przekazane elektronicznie do osób, które przyślą zgłoszenie
poniedziałek, 13 lutego 2023
piątek, 10 lutego 2023
Okręg Małopolski PZD w Krakowie » Komunikat - Walne Zebranie.
Krajowy Zarząd PZD informuje, iż w dniu 12 stycznia 2023 roku uchwałą nr 1/2023 przyjął wytyczne dla zarządów i komisji rewizyjnych ROD w sprawie przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych i konferencji delegatów w ROD w roku 2023 oraz wzorów druków do przeprowadzania tych zebrań.
Artykuł na stronie:
Dotacje Związkowe dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych
Okręg Małopolski PZD w Krakowie » Dotacje Związkowe dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych udzielone w IV kwartale 2022 roku
Rodzinne Ogrody Działkowe przy realizacji zadań inwestycyjno- remontowych od lat korzystają ze wsparcia finansowego PZD m. in. w formie dotacji od jednostek organizacyjnych Związku.
Z Funduszu Rozwoju, będącego w dyspozycji Jednostki Krajowej oraz Okręgowych Zarządów udzielane zostały dotacje dla ROD realizujących inwestycje i remonty, jako uzupełnienie środków własnych. W ramach tego funduszu, PZD w IV kwartale 2022 roku udzielił dotacji dla 158 ROD na łączną kwotę 1 573 147 zł.
Dalszy ciąg artykułu: https://malopolski.pzd.pl/dotacje-zwiazkowe-dla-rodzinnych-ogrodow-dzialkowych-udzielone-w-iv-kwartale-2022-roku
Bielenie drzew owocowych
Artykuł opublikowany na stronie
https://malopolski.pzd.pl/lib/qw609q/Bielenie-Drzew-Owocowych--opracowanie_1-1-lcj30uuf.jpg
piątek, 3 lutego 2023
Brzozowa pyszność
Ocet z soku brzozy z jabłkami i dodatkiem miodu.
Produkt fantastycznie działający na zdrowie. Wzmacnia organizm, odkwasza oraz pomaga przy problemach z układem krwionośnym. Sok z brzozy zawiera fruktozę, glukozę, niewielką ilość sacharozy, kwasy owocowe, aminokwasy, witaminę C, potas, wapń, fosfor, magnez, mangan, cynku, sód i żelazo.
Fermentowany sok z brzozy i jabłek z dodatkiem miodu.
Jabłka pozyskujemy z dobrego źródła, czyli bez oprysków. Oczyszczamy z zepsutych części, lecz nie obieramy ze skórki. Każdy owoc dzielimy na cztery części. Usuwamy gniazda nasienne. Miąższ rozdrabniamy w malakserze. Tak przygotowane jabłka wkładamy do słoja i zalewamy sokiem z brzozy. Proporcja 1 litr soku na 1/2 kilograma jabłek (proponuję eksperymentować według własnych potrzeb).
Dodajemy dwie łyżki miodu dla podniesienia walorów smakowych. Słój przykrywamy szmatką i zabezpieczamy gumką recepturką. Ustawiamy w ciemnym i ciepłym miejscu. Podczas fermentacji jabłka należy mieszać co kilka godzin. Gdy piana unosząca się wokół owoców zniknie, a same jabłka zbrązowieją, płyn przecedzamy do innego słoika. Ponownie nakrywamy i odstawiamy. To czas fermentacji octowej, trwającej do 4 tygodni. Po miesiącu na owocach wytworzy się zawiesina nazywana matką octową. To dobre bakterie, które warto wykorzystać do produkcji innych octów. Jeśli Twój wyrób pachnie jak ocet, nadszedł czas wyjęcia matki octowej i przelania produktu do butelek.
Jakie rośliny posadzić pod brzozą ?
Grzyby, dawniej zaliczanych do królestwa roślin, obecnie, po stwierdzeniu zasadniczych różnic w budowie komórkowej, są aktualnie traktowane jako odrębne królestwo
Mycota,
Fungi.
Symbioza grzybów z brzozą.
Kozak brunatny zwany inaczej koźlarz babka, tak jak koźlarz białawy tworzy mikoryzę z brzozami. To dwa gatunki grzybów, które znajdziesz pod brzozą, ale tylko pod jednym warunkiem. Naturalne środowisko, nie grabimy, nie sprzątamy miejsca w którym jest grzybnia. Ziemia, ściółka naturalnie leśna i nasze brzozy.
Kozaki najczęściej rosną w odległości 0,5 – 5m od pnia drzewa, w przybliżeniu 10 razy średnica drzewa.
Wymagająca Brzoza
Patrząc na to jak trudno jest zagospodarować miejsce pod brzozami, wydawać by się mogło, że jest to mało pożądane drzewo w ogrodzie. Jednak pozory jak zwykle mylą. Ich wiotkie gałęzie oraz biała kora to świetny element dekoracyjny, wygląda bardzo estetycznie wśród różnobarwnych nasadzeń.
Stanowisko pod brzozą należy jednak częściej i więcej nawozić. Im dalej od pnia brzozy tym miejsce jest bardziej dostępne dla wielu wymagających roślin. Ponadto z dużych brzóz, o ile nie rosną zbyt blisko zanieczyszczonych miejsc, można wiosną zbierać sok. Pod warunkiem, że osiągną już minimum 30 cm średnicy.
Brzoza szybko rośnie, ostateczny wzrost osiąga w wieku 50 lat, a żyje około 90-120 lat. System korzeniowy wytwarza bardzo silny i gęsty, ale płytki. To sprawia, że drzewo bardzo szybko wyjaławia glebę i uniemożliwia wzrost innym roślinom w bliskim sąsiedztwie.
Rafineria Soku
Oskoła – Sok Z Brzozy- Jak Pozyskać Łyk Złotego Plynu Na Wiosnę.
Wspaniałe wiosenne złoto.
Na przednówku kolorowej pory roku. gdy nie mamy jeszcze dostępu do świeżych krajowych warzyw i owoców, przy odrobinie pomysłu na zdrowie mozemy skorzystać z drogocennego płynu. Gruby pień w odcieniach bieli i szarości, zwany brzozą. Stoi, rośnie najczesciej w parach i czeka na nas.
Nieprawdopodobny dar natury.
Tłocznie w kolorze białym rosną w każdym lesie, ogrodzie na łąkach i przy drogach. Wystarczy podstawić szklankę i cieknie, kapie, sika litrami samo zdrowie. Sok z brzozy czyli tzw oskołę pozyskujemy wczesną wiosną około 2-3 tygodnie przed pęknięciem pączków z listkami. Jedwabisty płyn zaczyna krążyć w drzewie gdy przez kilka dni pod rząd temperatura powietrza osiągnie około 10 stopni C.
Jak pozyskać drogocenny sok?
Banalnie prosty sposób i w dodatku bezbolesny dla drzewa. Wystarczy nawiercić mały otwór i wprowadzić sączek. Momentalnie oskoła zaczyna kąpać , tryskać. Kiedy nasza szklanka jest pełna, to nie pozostaje nic innego jak zrobić łyk.
Rozsmakujemy się w złocistym płynie. Pijemy i tylko pijemy na zdrowie.
Oskoła w ROD "Pod Brzozą"
Ile mamy brzóz ?
To Nasza złota tajemnica.
-
Rodzaj: działka rekreacyjna PZD ROD. Sprzedaż: bezpośrednio od osoby dzierżawiącej. Powierzchnia: 250 m² Stan dzialki: zarośnięta, z w...
-
Szanowni Państwo, dzielimy się z Wami wspaniałą wiadomością, że w dniu dzisiejszym otrzymaliśmy informację z Urzędu Miasta (Wydz. ds. Jakośc...
-
Z okazji Dnia Wszystkich Świętych, wspominamy Janusza Lenika, który piastował stanowisko Prezesa ROD "Pod Brzozą" w Krakowie od la...