Ocet z soku brzozy z jabłkami i dodatkiem miodu.
Produkt fantastycznie działający na zdrowie. Wzmacnia organizm, odkwasza oraz pomaga przy problemach z układem krwionośnym. Sok z brzozy zawiera fruktozę, glukozę, niewielką ilość sacharozy, kwasy owocowe, aminokwasy, witaminę C, potas, wapń, fosfor, magnez, mangan, cynku, sód i żelazo.
Fermentowany sok z brzozy i jabłek z dodatkiem miodu.
Jabłka pozyskujemy z dobrego źródła, czyli bez oprysków. Oczyszczamy z zepsutych części, lecz nie obieramy ze skórki. Każdy owoc dzielimy na cztery części. Usuwamy gniazda nasienne. Miąższ rozdrabniamy w malakserze. Tak przygotowane jabłka wkładamy do słoja i zalewamy sokiem z brzozy. Proporcja 1 litr soku na 1/2 kilograma jabłek (proponuję eksperymentować według własnych potrzeb).
Dodajemy dwie łyżki miodu dla podniesienia walorów smakowych. Słój przykrywamy szmatką i zabezpieczamy gumką recepturką. Ustawiamy w ciemnym i ciepłym miejscu. Podczas fermentacji jabłka należy mieszać co kilka godzin. Gdy piana unosząca się wokół owoców zniknie, a same jabłka zbrązowieją, płyn przecedzamy do innego słoika. Ponownie nakrywamy i odstawiamy. To czas fermentacji octowej, trwającej do 4 tygodni. Po miesiącu na owocach wytworzy się zawiesina nazywana matką octową. To dobre bakterie, które warto wykorzystać do produkcji innych octów. Jeśli Twój wyrób pachnie jak ocet, nadszedł czas wyjęcia matki octowej i przelania produktu do butelek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz