sobota, 2 listopada 2024

Kilka słów o jeżu.

  Mało kto wie że w Polsce żyje nie jeden, ale dwa gatunki jeży. Jeż wschodni, który mieszka na terytorium całego kraju oraz jeż zachodni - ilustracja. 


  Różnice między dwoma gatunkami jeży są trudnoe do dostrzeżenia. Jeż zachodni na brzuchu ma ciemne plamy, a jeż wschodni jest jednolicie jasny.

  Ponadto jeże wschodnie mają mniej kolców od krewniaka i są one grubsze, ale to różnica dość subtelna. Różnicę dostrzeżemy przyglądając się ilości igieł – Jeż Europejski ma ich ok. 8 tysięcy, podczas gdy Jeż Wschodni mniej, ok. 6,5 tysiąca. Dodatkowo kolce Jeża Zachodniego, jak czasem nazywa się Jeża Europejskiego, są dłuższe o kilka milimetrów od kolców jego krewniaka. 

  Jeże w Polsce są zagrożone.

  Zabija je nasze podejście do życia, kształtowania środowiska.  Nasze zwyczaje, którymi się szczycimy: 
      * zadbane trawniki, 
      * betonowe otoczenie, 
      * duże zagęszczenie dróg
      i nowoczesne rolnictwo.

  Cztery podstawowe przyczyny zagrażające naszemu sympatycznemu zwierzątku.

RATUJMY ŻYCIE JEŻY. W Polsce pod kołami samochodów giną masowo dzikie jeże. Trudno o pełne dane o jakiej liczbie mówimy, niektóre źródla podają, że rocznie jest to ponad 40 tysięcy jeży. 

Ciekawostka.
  Kiedy temperatura spada poniżej 10 oC większość procesów fizjologicznych w organizmie jeża spowalnia. Serce pracuje wolniej, zwalnia przemiana materii i zmniejsza się ilość oddechów. Temperatura jego ciała obniża się z 36 oC do około 6 oC. Wybija godzina szukania kryjówk, zimowania pod liśćmi, gałęziami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz