Trufle uchodzą za najdroższe grzyby na świecie i można je znaleźć w kilku miejscach w Polsce.
Aby trufla wydała owocniki, to musi wejść w związek z drzewem. Do rozwoju potrzebuje rośliny-gospodarza (np. dębu, leszczyny czy grabu). Trufle uchodzą za najdroższe grzyby na świecie i można je znaleźć w kilku miejscach w Polsce.
Wysadzamy np. leszczynę w dość dużej rozstawie i pielęgnujemy, aby trufla jak najszybciej wydała plon. Szacuje się, że w Europie można otrzymać pierwsze owocniki średnio po 8-14 latach od wysadzenia. Z każdym rokiem owocnikowanie powinno być intensywniejsze, ale kluczowa jest pogoda - czasami trzeba dodać wapnia do gleby. Przez cały czas trwania uprawy musimy przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne np. kosić trawę, napowietrzać glebę, a w obecnych czasach także nawadniać glebę w okresie wzmożonej suszy.
Wszystko zależy, jaki gatunek drzewa wysadzamy. Powierzchnię musimy ogrodzić, żeby zwierzyna nie zagryzała roślin.
Jeżeli miałby odpowiednią glebę, to tak. Jeśli gleba jest zbliżona do tych zalecanych, to można ją wzbogacić, stosując odpowiednie nawożenie wapnem.
Trufle to grzyby, które potrzebują żyznych gleb ciężkich z dużą zawartością gliny. Należą do nich rędzina, czarnoziem i czarna ziemia, które posiadają też dużą zawartość wapnia (z odczynem w granicach 7-8). Takich ziem w Polsce jest stosunkowo mało. Trufla letnia występuje w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz