niedziela, 27 października 2024

Rdestowiec i nakazy prawne.

 Rdestowiec ostrokończysty, zwany również japońskim ....

Przepisy prawne i wytyczne nakazujace usuniecie :

https://www.gov.pl/attachment/78f902c9-96f6-46be-97ff-df7c73bf4f66



Rdestowiec ostrokończysty, zwany również japońskim, jest w Polsce zakazany, ponieważ zagraża środowisku naturalnemu i uprawom rolnym. Ta bylina, która potrafi przebić się nawet przez beton, rozprzestrzenia się z niepokojącą prędkością. Wpływa też negatywnie na właściwości gleby i niszczy nawierzchnie dróg i elewacje budynków. Ze względu na niszczycielski wpływ tej rośliny na środowisko naturalne i gospodarkę, uprawa rdestowca ostrokończystego jest prawnie zakazana. Aby chronić przyrodę, Ten inwazyjny chwast musi być bezwzględnie zwalczany, by chronić rodzimą przyrodę.

   Zarząd ROD "Pod Brzozą".




wtorek, 22 października 2024

Dzikie zycie.

 Czochranie – pozbywanie się pasożytów poprzez wycieranie o drzewa. Czochrowisko .

  Kąpielisko lub tarzawisko, babrzysko – miejsce błotnej kąpieli dzików.



  Buchtowanie – inaczej rycie.

  Barłóg - miejsce, legowisko dzika w czasie spoczynku dziennego lub miejsce przygotowane przez lochę, w którym rodzą się i przebywają w pierwszym okresie życia młode dziki, zbudowane z chrustu, liści, traw i mchu.

  Dziki są zwierzętami prowadzącymi w miarę  systematyczny tryb życia.
Uwielbiają i trzymają się  ulubionych ścieżek, legowisk oraz stalego żerowiska.

Dziki poszly w las ..... .

 Ostatnia wspólna praca na dobro naszego ROD definitywnie zabezpieczyła nasz ogród od ryjącej zwierzyny. Dziki nie kopią, rekultywują terenu, wreszcie nie mieszkają pod naszymi domkami. Barłogi przestały być naszą zmorą.

Ale ..... dodatkowe bierzące wzmocnienia będą potrzebne i nieustający stały nadzor jakości/skuteczności ogrodzenia.




Sposoby na dziki – co oferuje rynek i nasza pomysłowość.

Dziki wyglądają groźnie, jednak to płochliwe zwierzęta, ale bardzo inteligentne. Najbardziej skuteczną metodą jest solidne ogrodzenie. Warto również zainwestować w odstraszacze. Ograniczymy wizyty dzików w najblizszej okolicy .... 

1. Intensywnym światłem i błyskami  - odstraszacz solarny z diodami LED.

2. Wodny odstraszacz zwierząt. Zasilanie i czujnik solarny. 

3. Naturalne odstraszacze zapachowe.

4. Pułapki leśne. Jedna z propozycji:



    Proszę o uwagi i podpowiedzi. 

       Franciszek

poniedziałek, 14 października 2024

Ognisko bezdymne

  Ognisko Piramida - bezdymne (inaczej studnia). To wydajny sposób palenia ognia w warunkach polowych. Pali się od góry, dzięki czemu generuje mało dymu i spala się równomiernie, bez potrzeby ciągłego nadzoru.

Rozpalanie od góry jest jednym ze sposobów na dużo czystsze i efektywniejsze spalanie drewna w paleniskach ogrodowych. Jeśli zastanawiasz się, czy warto stosować ten sposób palenia.....? Wybrana metoda tylko zależy od twojego nastawienia czy chcesz produkować dymu wokół paleniska czy cieszyć się czystym płomieniem. Taki sposób jest super sytuacją jeżeli masz ochotę na bezdymną atmosferę grila, pikniku, relaksu przy aromatycznym płomieniu ognia.

Doprowadzenie powietrza wtórnego – to jest element przydatny, ale jeśli go nie będzie, to i tak rozpalanie od góry się nie uda. Gdy go brak, niezależnie od metody palenia z paleniska wysyłane są większe ilości palne gazów i sadzy, które nie mają okazji się spalić przez niedobór tlenu.

Przy metodzie od góry początkowy dym powinien stopniowo zanikać i 15-30 minut po rozpaleniu spalanie ogień staje się właściwie bezdymny.

A teraz kilka podpowiedzi .... .
1.
2.
3.
4.
5.
6.

7.

czwartek, 10 października 2024

niedziela, 6 października 2024

Trufle ?

 Trufle uchodzą za najdroższe grzyby na świecie i można je znaleźć w kilku miejscach w Polsce.

https://finanse.wp.pl/dostala-milion-zlotych-na-rozwoj-upraw-trufli-kosztuja-4-tys-zl-za-kg-7078038707723200a


Aby trufla wydała owocniki, to musi wejść w związek z drzewem. Do rozwoju potrzebuje rośliny-gospodarza (np. dębu, leszczyny czy grabu). Trufle uchodzą za najdroższe grzyby na świecie i można je znaleźć w kilku miejscach w Polsce.


Wysadzamy np. leszczynę w dość dużej rozstawie i pielęgnujemy, aby trufla jak najszybciej wydała plon. Szacuje się, że w Europie można otrzymać pierwsze owocniki średnio po 8-14 latach od wysadzenia. Z każdym rokiem owocnikowanie powinno być intensywniejsze, ale kluczowa jest pogoda - czasami trzeba dodać wapnia do gleby. Przez cały czas trwania uprawy musimy przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne np. kosić trawę, napowietrzać glebę, a w obecnych czasach także nawadniać glebę w okresie wzmożonej suszy.

Wszystko zależy, jaki gatunek drzewa wysadzamy. Powierzchnię musimy ogrodzić, żeby zwierzyna nie zagryzała roślin.

Jeżeli miałby odpowiednią glebę, to tak. Jeśli gleba jest zbliżona do tych zalecanych, to można ją wzbogacić, stosując odpowiednie nawożenie wapnem.
Trufle to grzyby, które potrzebują żyznych gleb ciężkich z dużą zawartością gliny. Należą do nich rędzina, czarnoziem i czarna ziemia, które posiadają też dużą zawartość wapnia (z odczynem w granicach 7-8). Takich ziem w Polsce jest stosunkowo mało. Trufla letnia występuje w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.


https://youtu.be/Qc9r0_8gGaA?feature=shared

NASZ ROD I TRUFLE ......  .