We wrześniu 2023 roku w życie weszły przepisy reformujące proces planowania i zagospodarowania przestrzennego. Nowe przepisy i procedury mają usprawnić opracowanie planów miejscowych i zintegrowanego planu inwestycyjnego. Jedna ze zmian wprowadza obowiązek uchwalenia przez każdą z gmin tak zwanego planu ogólnego —
do końca grudnia 2025 roku.
Plany ogólne mają następnie zostać podzielone na specjalne strefy funkcjonalne, z którymi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) będzie musiał być zgodny.
Ustawa przewiduje wprowadzenie trzynastu stref funkcjonalnych, a specjalne rozporządzenie ma regulować, co może trafić do danej strefy.
ROD
miałyby być dopuszczalne jedynie w dwóch z tych trzynastu stref. Chodzi dokładnie o strefy zieleni i strefy zabudowy jednorodzinnej.
Istnieje zatem obawa, że jeśli teren zajmowany przez rodzinne ogródki działkowe zyska inne przeznaczenie w planie miejscowym, otworzy to drogę do ich likwidacji na danym obszarze.
DODATKOWE INFORMCJE
Ministerstwo Rozwoju i Technologii, odnosząc się do informacji opublikowanej przez Polski Związek Działkowców.
Polski Związek Działkowców alarmuje, że w wyniku reformy planowania przestrzennego, która weszła w życie we wrześniu 2023 roku, może zniknąć nawet 60 procent rodzinnych ogrodów działkowych.
MRiT w odpowiedzi na publikację KZD, napisało, że stanowisko Związku zawiera liczne nieścisłości, które mogą wywołać niepotrzebny niepokój użytkowników ogrodów działkowych. Przyznało, że zarówno w dotychczasowym systemie prawnym, jak i we wprowadzoną ostatnią nowelizacją planowania przestrzennego, gminy w planach miejscowych mogą rozstrzygać o lokalizacji ogrodów działkowych.
MRiT po zapoznaniu się ze wszystkimi uwagami zgłoszonymi podczas konsultacji społecznych wprowadziło do projektu rozporządzenia ogrody działkowe w kolejnej strefie – wielofunkcyjnej z zabudową wielorodzinną" - wskazano w komunikacie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz