środa, 19 lipca 2023

Nowe regulacje prawne - szambo/toaleta/toi toi.

    W roku 2024 czeka nas nowe wyzwanie. Podjęcie działań wykonania lub wynajmu toalety.      

       Szambo czy TOI TOI ?

  ........ a może na regionalny styl ?


   Toi Toi - aktualna miesięczna opłata -  220,30 PLN. 

   1 321,80 PLN - wynajem od kwietnia do września (6 miesięcy).

 https://mtoilet.pl/produkt/toaleta-przenosna-mstandard

    Sambo - jednorazowy duży koszt wykonania. Przykładowo sam zbiornik szambo 5m3 kosztuje w granicach 6000 PLN.

    324,00 PLN - aktualna cena wywozu nieczystości - 5m3 -  (EKO Trans). Jeżeli pojawią się utrudnienia z dojazdem, dodatkowy koszt (szacuje max 50 - 100 PLN). 

    https://www.ekotrans-kruk.pl/

Uwaga.
  Toi Toi ma bardzo małą pojemność i powyższa oferta dotyczy obsługi jeden raz w miesiącu. Natomiast zbiornik, szambo ma nieporównywalnie większą przestrzeń m3 w stosunku do toalety przenośnej i jest dostępne 12 miesięcy w roku.
  Ważnym czynnikiem decyzyjnym jest również zapach, warunki i estetyka. W toi toi nieczystości nie są odizolowane szczelnością systemu. System przy wykorzystaniu szamba będzie miał parametry normalnej domowej ubikacji. Standard będzie naszym wyborem. Drewno, tworzywo lub flizy i normalna ceramika WC ..... itd. 

Przepisy prawne.

   Instalacja Toi Toi nie wymaga zezwolenia Urzędu Miasta.

   Dla zbiorników bezodpływowych, szambo do 10 m³ (optymalnych dla domów jednorodzinnych) nie potrzebujemy formalnego pozwolenia na budowę.   Składamy jedynie zgłoszenie i jeśli urząd nie wyda sprzeciwu w 21 dni od daty utrzymania, możemy przystąpić do instalacji szamba.

   Od 1 stycznia 2023 roku właściciele nieruchomości zamieszkałych ( jak przepisy odnoszą się do ogrodów ROD - są to nieruchomości nie zamieszkałe ?) wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe (szamba) oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków zobowiązani są do zawarcia umowy na odbiór nieczystości ciekłych oraz posiadania rachunków za jej realizację, pokrywających się z zużyciem wody (?).

   Każda gmina, urząd ma obowiązek raz na dwa lata sprawdzić wszystkie nieruchomości wyposażone w szamba oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków.
    Podczas kontroli zarządca nieruchomości jest zobowiązany podać poniższe informacje:
   * liczba osób zamieszkałych w danej nieruchomości (jakie przepisy/wymogi obowiązują w przepadku ogrodów ROD ?),
   *  pojemność zbiornika.
   Może także zostać poproszony o pokazanie umowy z uprawnioną firmą, która zajmuje się opróżnianiem zbiorników bezodpływowych bądź osadników oraz rachunków lub paragonów za wykonanie usługi.
                        

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz