niedziela, 23 kwietnia 2023

NASZE BRZOZY

Brzoza brodawkowata 

         Betula pendula

    Brzoza brodawkowata, brzoza zwisła – gatunek drzewa z rodziny brzozowatych. Określana również pod nazwami:

brzoza gruczołowata,

brzoza biała..

brzezina,

   Występuje w chłodniejszych rejonach Europy i Azji. Jej zasięg rozciąga się od Pirenejów w Europie poprzez Syberię, Chiny po Koreę. W południowo-zachodniej Azji występuje na Kaukazie oraz w górach północnej Turcji i północnego Iranu.

    W powierzchniowych warstwach korka występuje organiczny związek chemiczny betulina - substancja, której kryształki załamują światło a kora brzozy za sprawą tego daru natury przybiera białą barwę. U młodych okazów kora jest brązowa, a u starszych, gdy kora w dolnej części pnia przyrasta na szerokość, pęka, staje się ciemna i traci barwę bieli.

    Korona brzozy jest silnie rozwinięta, z luźno zwisającymi witkami a młode opadające ku ziemi gałązki są pokryte charakterystycznymi wyrostkami podobnymi do  brodawek, od których pochodzi nazwa gatunkowa rośliny.
    W bardzo sprzyjających warunkach brzoza brodawkowata może dorastać do 30 m wysokości i osiągnąć 80 cm w pierśnicy. Najczęściej dożywa około 100 lat.

Liście

Młode liście 

Kora

Młode gałązki

Oskoła



Dziegieć   

Dziegieć to gęsta, mazista ciecz w kolorze ciemnobrunatnym o intensywnym zapachu.

 W kosmetyce i medycynie naturalnej dziegieć brzozowy jest znany i stosowany od tysięcy lat. Szczególnie cenione są właściwości antybakteryjne i dezynfekujące tego produktu, dlatego też jest on używany przede wszystkim do leczenia chorób skóry. 

O brzozie z innej strony ..... .

    Brzoza brodawkowata stanowi źródło surowców leczniczych pozyskiwanych z kory, pąków i liści. Słynie z otrzymywanego z niej wczesną wiosną soku brzozowego (oskoły) oraz dziegciu.

Oskoła – staropolska nazwa soku brzozowego o słodkawym smaku. Był to napój chłodzący i leczniczy stosowany na całej Słowiańszczyźnie. Otrzymuje się go przez nacięcie pnia lub gałęzi brzozy wczesną wiosną. 

Dziegieć – produkt o gęstej, smolistej konsystencji powstający w wyniku suchej destylacji drewna bądź kory różnych gatunków drzew i krzewów. Wśród sklasyfikowanych rodzajów wyróżnia się dziegcie gatunkowe: sosnowy, bukowy, brzozowy, jałowcowy.

    Nie możemy zapominać o prozdrowotnych, tradycyjnych preparatach z brzozy.

 * herbaty ziołowe,

 * syropy,

 * napary,

 * ksylitol - "cukier" z kory brzozy,

 * nalewki,

 * olejki,

 * tinktury, 

 * mikstury.

     W wielu kręgach kulturowych, pradawnych Słowian brzozie przypisywano szczególne znaczenie. Łączona była z życiem i wiosną a ze względu na strzelistą koronę stanowić miała pomost energii między ziemią i niebem. W tradycji chrześcijańskiej brzozę łączono z oczyszczeniem. Rózgom (witkom) brzozowym przypisywano zdolność wypędzania złych duchów a także ducha nieposłuszeństwa i uporu.

    Brzoza brodawkowata jest drzewem magicznym dla naszego zdrowia i ducha. Potrafi dodać energii i zrównoważyć psychikę naszego organizmu. Jest niesamowitym darem przyrody.

     Ile jeszcze dobra skryła w niej matka natura?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz